Pateiktys
Veiklos, veikalų ir asmenybių pristatymai.
- Lietuvių karaliai
- 2018-09-01 2018 m. dr. Bučio monografijos „Lietuvių karaliai...“ pristatymas.
- 485. Pateiktys: Praeitis: Gudai: istorija, knyga, pristatymas.
- Algimantas Bučys: Moksliškai atmesta dogma apie neva vienintelį ir trumpai buvusį lietuvių karalių.
2018 metais „Vaga“ išleido literatūros istoriko ir kritiko, poeto, literatūrologijos teoretiko dr. Algimanto Bučio monografiją „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure Viduramžių Europoje (Literatūrologinė istorinių šaltinių ir istoriografijos analizė)“, kurioje pateikta medžiaga atskleidžia istorikų klastotes, siekiant ištrinti tautos atmintį, sumenkinti nepriklausomos Lietuvos valdovų aukščiausius kilmės titulus ir jų pripažinimą Viduramžių Europoje.
- Optimizmas
- 2018-02-16 Šimtąją Vasario šešioliktąją apie Justiną Marcinkevičių.
- 474. Pateiktys: Santvarka: Švietimas: bibliografija, enciklopedija, pagerbimas, sukaktis.
- Genovaitė Mačiūtė: Gyvename asmenybių nuopelnų naikimimo metu.
Iš galybės prisiminimų apie Justiną Marcinkevičių Valentinas Sventickas sudėliojo gražią knygą — su daugybe nuotraukų, su žmonių atmintyje šmėstelėjančiomis iištraukomis iš poeto eilėraščių, dramų ir padavė mums kaip ramstį. Kol dar turi į ką atsiremti, dar gali būti ir išbūti — Lietuvoje, su Lietuva širdyje. Gyvename laiku, kai vidutinybės (ar ne juos šviesaus atminimo akademikas, Vilniaus universiteto rektorius Jonas Kubilius vadino „pilkaisiais“, „agresyviais“) nebeslepia, kad asmenybės jiems trukdo. Tokius erzina ir tai, jog tėvynės bei tautos stiprybės ieškančiam vis ne itin linksmas Justinas Marcinkevičius „pasipainioja“. Net gyvenimo datas pagal Lietuvą poetui likimas ar Aukščiausiasis surikiavo — ir gimimu, ir mirtimi su tėvyne surišo.
- Gintaras
- 2014-09-03 A. Račkus apie gintarą kaip pinigą, kitos jo paskirtys ir paplitimas.
- 432. Pateiktys: Praeitis: Gudai: apeigos, asmenvardis, kalbotyra, pagerbimas, pinigai.
- Vladas Palubinskas: Ilgus amžius lietuviškas gintaras buvo tvirta pasaulinė valiuta.
Kadangi mokytojai, kultūrologai, net etnologai ir istorikai nebežino buvusios gintaro paskirties, teko pargabenti tėvynėn pasaulyje garsaus numizmato dr. Aleksandro Račkaus „Amber As a Medium of Exchange“ žurnale „The Numismatist“, išversti jį lietuviškai ir paskelbti enciklopedijoje Lietuvai.lt. Pristatydamas šį svarbų veikalą, siūlau patikslinti etimologiją sakeliais, saikeliais ir saugeliais, papildyti ambronimis, ambra ir ežero gintaru.
- Karaliaučiaus srities vietovardžiai
- 2014-05-03 Surinkau į žemėlapį rusiškus, vokiškus ir lietuviškus gyvenviečių pavadinimus.
- 427. Pateiktys: Paveldas: Kalba: gis, istorija, kalbotyra, vietovardis.
- Valentinas Juškevičius: Dar galima atkurti lietuviškus Parusios vietovardžius.
Įkurtas Mažosios Lietuvos, dabar Rusijos federacijos Karaliaučiaus srities (rusiškai Калининградская область, vokiškai Königsberg) vietovardžių žinynas — kompiuterinė GIS duomenų bazė, jau veikia ir internete, atviruoju KML formatu, pritaikyta tyrinėti „jautriame“ žemėlapyje. Žinyne surinkti duomenys iš daugelio šaltinių: etnografų Vinco Vileišio, Povilo Kušnerio, Aleksandro Miuicelio, Manfredo Švarco, Viliaus Pėteraičio, Marijos Razmukaitės, Valdemaro Šimėno, Rimanto Matulio, Rimanto Lazdyno, bendradarbiaujant su GOV, OSM ir talka Lietuvai.lt. Aprašyta apie 4000 vietovardžių su jų vokiškomis ir rusiškomis atmainomis. Ketiname pridėti dar vandenvardžių, piliakalnių ir kitų išlikusių vietovardžių, plėstis į Lenkiją, Gudiją, bendradarbiaujant su kitų šalių geografais, etnografais, istorikais, kalbininkais.
- Rosales 84-mečio pokalbis
- 2013-09-16 Sigitas Valadka su Jūrate de Rosales per „Init“ televiziją.
- 415. Pateiktys: Praeitis: Gudai: istorija, leidiniai, sukaktis.
- Jūratė Rosales: Išleista monoigrafijos „Europos šaknys“ antroji dalis.
2013 m. rugsėjo 9 dieną, Jūratės de Rosales 84-ųjų metinių proga ją kalbina televizijos žurnalistas Sigitas Valadka apie ką tik išleistą trilogijos „Europos šaknys“ antrąją dalį ir šiuo metu rašomą trečiąją, apie pernai Valensijos universiteto profesoriaus Antonio Lastros išleistą knygą „Lituania philosophica“, apie istorijos mokslo naujoves, apie kosmopolitizmą ir tautiškumo išsaugojimą. Pokalbis parodytas „Init TV“ laidoje „Nuomonės“ 2013-09-12.
- Enciklopedija „Lietuvai ir pasauliui“ (ELIP)
- 2012-10-16 Naujo žinyno paskirtis ir ypatumai.
- 392. Pateiktys: Leidyba: Savilaida: bibliografija, enciklopedija, paveldas, semantika.
- Vitas Povilaitis: Lietuvai.lt pažangesnė ir didesnė už lt.wikipedia.org.
-
Enciklopedija „Lietuvai ir pasauliui (ELIP) — tai visuotinių žinių kaupykla lietuvių kalba, kuria nemokamai gali naudotis kiekvienas. Ji skirta ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui, todėl enciklopedijoje rasite duomenų ir apie daugelį kitų šalių, jų asmenybių, reiškinių ir t. t. Lietuva — tai tik atspirties taškas žinių sklaidai visomis enciklopedinėmis kryptimis.
- Europos šaknys
- 2011-03-01 Dar rašoma knyga apie baltiškas Europos kultūros ištakas.
- 294. Pateiktys: Praeitis: Gudai: archeologija, istorija, kalbotyra, kilmė, tauta.
- Jūratė Rosales: Baltiškas pajūrys buvo daugelio tautų tėvynė ir kultūros lopšys.
Šiuo metu rašau plačios apimties knygą „Europos šaknys“. Tai daugelį metų savo ir kitų tyrinėtojų surinktos medžiagos apibendrinimas apie indoeuropietiškos Vakarų kultūros šaknis, apie dabar baltais vadinamos tautų tėvynės reikšmę, apie seniausią ir didžiausią Europos valstybę, apie proistore arba net paraistorija dabar vadinamą praeitį prieš Lietuvos krikštą. Čia knygos pristatymas, turinio rodyklė, šeši pirmieji skyriai ir vis papildomi bibliografiniai duomenys, leidybos naujienos.
- Įspūdinga knyga apie mūsų protėvius
- 2009-06-19 Jono Laurinavičiaus „Senovės Lietuva: valstybė ir civilizacija“.
- 71. Pateiktys: Praeitis: Gudai: getai, gudai, istorija, kilmė, knyga, praeitis, protėviai.
- Rimantas Matulis: Minske išleista amžiaus knyga apie mūsų tautos ištakas.
-
Rimantas Matulis: Minske rusų kalba išleista amžiaus knyga apie mūsų tautos ištakas — net 327 psl. Jono Laurinavičiaus akademinė monografija „Senovės Lietuva: valstybė ir civilizacija“ (Древняя Литва: Цивилизация и государство).
- Senasis aisčių giminės metraštis
- 2009-04-08 Knygos pristatymas, jos bibliografinis aprašas, paminėjimai žiniasklaidoje.
- 31. Pateiktys: Praeitis: Gudai: aisčiai, analai, baltai, godai, gotai, gudai, kronikos, sanskritas.
- Jūratė Rosales: Baltų valstybė buvo pirmoji Europoje, dar prieš keturis tūkstančius metų.
Jūratės de Rosales 2000-aisiais metais išversta, bet tik 2009 išleista knyga pagal ispanų kalba paskelbtą jos istorijos tyrimą „Los Godos“, vėliau išleistą ir anglų kalba „Goths and Balts“. Remdamasi senovės graikų, romėnų, kitų tautų istorikų, geografijos tyrinėtojų darbais, archeologijos ir kalbotyros duomenimis, jos pačios vienoje Karakaso bibliotekoje aptikta XIII a. Ispanijos kronika ir gausiais kitais šaltiniais, autorė įrodo, kad istorijos analuose minimi gudai, gyvenę nuo Vyslos iki Uralo, iš Pabaltijo rengę žygius į Romą, Indiją, kitus tolimus kraštus, buvo ne germanų ar slavų, o aisčių — lietuvių, latvių, prūsų ir kitų baltų genčių protėviai.
- Lietuvos.net
- 2005-12-09 Pilietinio sąjūdžio pristatymas.
- 12. Pateiktys: Leidyba: Metraštis: dvasia, istorija, paveldas, vertybės.
- Tomas Tvarijonas: Kurkime teisinę, turtingą ir dvasingą Lietuvą.
- Lietuvos istorijos forumas
- 2005-12-07 Istorija.net pristatymas.
- 8. Pateiktys: Leidyba: Metraštis: diskusija, forumas, istorija, ldk, mokslas, viduramžiai.
- Tomas Baranauskas: Forume moksliškumo kriterijai negali būti tokie patys, kaip mokslinėje spaudoje.
-
Forumas man kaip istorikui davė nemažai. Visų pirma — supratimą, kokios temos yra iš tiesų svarbios visuomenei. Istorikai, deja, dažnai užmiršta, o gal kartais ir nenori pripažinti, kad dirba ne sau, ne abstrakčiam „mokslui“, o būtent visuomenei. Tuo anaiptol nenoriu pasakyti, kad istorikas turi pataikauti visuomenei ir rašyti tik taip, kaip to norėtų eilinis istorijos mėgėjas. Kartais reikia elgtis atvirkščiai — paprieštarauti istorijos mėgėjui, nurodyti, kas iš tiesų svarbu, į ką reikia atkreipti dėmesį. Bet visa tai turi turėti ryšį su tuo, kuo gyvena istorijos mokslų universitetuose nestudijavęs žmogus. Ne vienas mano straipsnis spaudoje kilo iš problemų, kurios išryškėjo forumo diskusijose. Be to, forumas suteikia galimybę sekti istorijos naujienas, sužinoti istorijos tyrimams naudingų interneto resursų adresus.
- Leidiniai — lietuviško interneto vadovai
- 2005-12-01 Dešimtmečio bibliografija.
- 5. Pateiktys: Leidyba: Metraštis: aprašas, bibliografija, knygos, laikraščiai, leidiniai, žinynai, žurnalai.
- Genovaitė Mačiūtė: 1995-2005 leidiniai apie lietuviškas interneto paslaugas ir žinynus.