Raktažodis: metinės
- Durbės mūšis: istorija, priežastys, pasekmės
- 2010-07-06 Kaip prieš 750 metų Almino vadovaujami žemaičiai išvadavo baltus.
- 252. Garso įrašai: Praeitis: Gudai: aneksija, baltai, gynyba, istorija, karas, metinės, tauta.
- Vladas Palubinskas: Tautos šventė yra Durbės 750-metis, o ne Mindaugo karūnavimo sukaktuvės.
Durbės mūšis, kurio 750 metų jubiliejų minėsime liepos 13 dieną, yra viena svarbiausių pergalių prieš Vokiečių ordiną. Savo reikšme ir mastais jis nusileidžia tik Žalgiriui. Bet kai kuriais atžvilgiais Durbės mūšis įspūdingesnis net ir už jį, nes prie Durbės žemaičiai sutriuškino jungtines ir gerokai gausesnes Livonijos ir Prūsijos kryžiuočių pajėgas, be to, padarė tai bemaž vieni — padedami tik mūšio metu į jų pusę perėjusių kuršių. Vis dėlto svarbiausia yra tai, kad Durbės mūšis pakeitė visą karo eigą — be jo Žalgirio tiesiog nebūtų buvę.
- Durbės mūšio 750-ųjų metinių renginiai
- 2010-06-10 Apie valdžios priešiškumą tautinei šventei ir savanoriškus Durbės 750-mečio renginius.
- 250. Nuorodos: Praeitis: Gudai: aneksija, baltai, gynyba, istorija, iškilmės, karas, metinės, minėjimas, tauta.
- Vladas Palubinskas: Žemaičių pergalė, išlaisvinusi visus baltus, baigėsi Mindaugo išdavyste.
-
Nors lenkomaniška Lietuvos valdžia nemėgsta tautinės šventės, stengiasi tylomis preleisti didžiąją 750 metų sukaktį, kai, išdavikui Mindaugui parsidavus okupantui, Durbės mūšyje žemaičiai, narsaus ir sumanaus karvedžio Almino vedami, vieni sutriuškino abu kryžiuočių ir kalavijuočių ordinus ir išlaisvino baltus, žmonės patys rengia gražias paminėjimo ir pagerbimo šventes. Žemaičių sąjunga Kaupų kaime prie buvusios žiemių sostinės Tverų liepos 2 – 4 dienomis organizuoja iškilmes, mūšio inscenizaciją, baltų kovos ratą, riterių galynes, vyriškas varžybas, žaidimus ir koncertus. Liepos 9 – 10 latviai pačioje Durbėje pagerbs didvyrius jiems pastatytu paminklu, paroda, amatų muge ir tautiniais koncertais. Liepos 13 Medžiokalnio ąžuolyne prie Kražių — žemaičių vėliavos atkūrimo iškilmės, dainos, šokiai, jodinėjimas žemaitukais, šaudymas iš lanko. Liepos 13 draugija „Pilis“ Vilniaus įgulos karininkų ramovėje surengs istorijos tyrinėjimo paskaitas, pristatys Ingos Baranauskienės romaną „Durbės mūšis. Nepasidavę lemčiai“ bei dokumentinę tų įvykių apžvalgą „Durbės mūšis: istorija, priežastys, pasekmės“.
- Antano Baranausko „Anykščių šilelio“ giesmei — 150 metų
- 2009-09-21 Taikomosios dailės muziejuje IX.22 18:00 įvyks sukaktuvių iškilmės.
- 146. Numatoma: Paveldas: Daina: daina, dora, metinės, tauta.
- Vladas Palubinskas: Poema sukurta giedoti, o ne skaityti, juolab ne deklamuoti.
-
Antanas Baranauskas „Anykščių šilelį“ sukūrė ne skaitymui ir juo labiau ne deklamavimui, o giedojimui. Apskritai deklamavimas, išpūstas deklaratyvus maivymasis, jausmų demonstravimas, humanitarinis romantizmas ir bulvaras yra svetimas lietuvių padorumo papročiams ir grožio suvokimui, tautos kultūra yra kur kas aukštesnio lygio.
- Sueigos vaizdai
- 2005-12-13 „Lietuvos internete“ dešimtmečio konferencija 2005 Mokslų akademijos bibliotekos salėje.
- 25. Paveikslai: Leidyba: Metraštis: foto, iškilmės, konferencija, metinės, nuotraukos, sueiga, vaizdai.
- Vladas Palubinskas: Sigito Vaikšnio nuotraukos (deja, be blykstės).