Jūratė Rosales

Gimė Kaune, 1929 m. rugsėjo 9 d. Tėvas Jonas Statkus buvo Lietuvoje Saugumo departamento direktorius, vėliau „Pažangos“ direktorius. Vienas iš pirmųjų suimtų pareigūnų — įžengus sovietams 1940 metais, išvežtas į Maskvos Butyrkų kalėjimą, drauge su Augustinu Povilaičiu ir gen. Kaziu Skuču. Nuo to laiko apie jį nebebuvo žinių.
Išsilavinimas
Pradžios mokykla — Paryžiuje, kur tėvai gyveno iki 1938 metų. Karo metu — „Aušros“ gimnazijoje Kaune. Baigė mokslą Prancūzijoje, kur gavo lotynų kalbos pagrindą ir prancūzų kalbos mokytojos diplomą. Vėliau gilino kalbas Niujorke, Kolumbijos universitete. Lietuvos edukologijos universiteto garbės daktarė (doctor honoris causa). Moka senąsias romanso, lotynų, kalba anglų, ispanų, prancūzų, vokiečių ir lietuvių kalbomis.
Šeima

1960 metais Venesueloje ištekėjo už inžinieriaus Luiso Rosales, su kuriuo išaugino penkis sūnus: Luisą, Joną, Šarūną, Rimą ir Saulių. Nors būdama viena kitoje pasaulio pusėje, išsaugojo tautinę kultūrą, visi vaikai kalba lietuviškai, namie greta ispaniškų laikosi ir lietuviškų papročių.
Veikla
Nuo 1983 metų Jūratė de Rosales yra Venesuelos politikos, ekonomikos ir kultūros savaitinio žurnalo „Zeta“ vyriausioji redaktorė. Žurnalas šalyje turi aukščiausią savaitinių leidinių tiražą ir išlaikė griežtos opozicijos liniją prieš Ugo Čaveso valdžią, palinkusią į komunistinę santvarką. Be savaitinių straipsnių ir redakcijos darbo žurnale, turi nuolatinę skiltį dienraštyje „El Nuevo País“, dažna viešnia pokalbiuose per radiją ir televiziją. Praeityje yra bendradarbiavusi Klyvlendo laikraštyje „Dirva“. Pašto adresas: vardas.pavardė@gmail.com.
Knygos
- „Baltų kalbų bruožai Iberų pusiasalyje“ — Devenių kultūros fondas, Čikaga, 1985.
- „Los Godos“ (2 laidos) — Ediciones de la Revista Zeta, Caracas, Venezuela, 1998, 1999.
- „Los Godos“ (2 laidos) — Ed. Ariel, Barcelona, España, 2004.
- „Goths and Balts“ — Vydūno jaunimo fondas, Čikaga, 2004.
- „Didžiosios apgavystės“ — „Baltijos kopija“, Vilnius, 2007.
- „Senasis aisčių giminės metraštis“ — Č. Gedgaudo labdaros fondas, Kaunas, 2009.
- „Filosofinė Lietuva: nuo Kanto iki Lėvino“ — „Sava Lietuva“, 2013.
- „Europos šaknys“ — „Sava Lietuva“ (internete tik pirmoji trilogijos dalis).
Straipsniai internete gudų klausimais
- El idioma que hablaron los godos — La Torre del Virrey, Nr. 03, Valencia, España, 2009.
- Las cuatro mentiras sobre los godos — Universidad de Los Andes, Facultad de Letras y Educación, Merida, Venezuela, 2008.
- Cultura goda — La Torre del Virrey, revista de estudios culturales, Nr. 05, Valencia, España, ed. Verano 2008.
- „Kaip kalbėjo gudai, atvykę į Ispaniją“ — „Lietuva internete“, 2009-05-11.
- „Jotvingių žodynėlyje slypi raktas“ — „Sava Lietuva“, 2009-11-03.
- Viešnagė Lietuvoje — paskaitos, atsakymai į klausimus, pripažinimo iškilmės, žiniasklaidos atsiliepimai, gausi vaizdinė ir garsinė medžiaga 2011 m. birželio 13 – 23 dienomis.
Vaizdo įrašai
- „Senasis aisčių giminės metraštis“ — glausta autorės prakalba knygos skaitytojams ir televizijos tiltas su jais Vilniuje 2009-06-04 internetu iš Karakaso.
- „Istorija, kurios nežinome“ — penkių televizijos laidų ciklas 2009 m. per „Init TV“ apie išbrauktą protėvių senovę prieš Lietuvos krikštą.
- „Susitikimai“ — 48 min. pokalbis su TV laidos vedėju Sigitu Valadka per „Init“ televiziją 2011-10-04.
- 2011-09-09 „Init TV“ 3 min. dr. Jūratės de Rosales gimtadinio proga.
Balso įrašai
- 2007-11-03 „Žinių radijo“ laidoje „Avilys“ Audrys Antanaitis kalbina Jūratę Rosales.
- 2009-09-09 „Klasikos“ radijo laidoje „Muzikinis pastišas“ Jūratė Vičienė kalbina Jūratę Rosales jos gimtadienio proga apie gudų kilmės karaliaus Alfonso X Išminčiaus nuopelnus klasikinei muzikai, Europos kultūrai ir Lietuvos istoriografijai.
- 2011-04-20 per Lietuvos radiją laidai „Lietuvos diena“ kalba iš emigracijos grįžęs Vilniaus universiteto dėstytojas Algimantas Dugnas: „Pasaulyje vyksta svarbūs istorijos sampratos pokyčiai — imama suvokti, kad gotai buvo ne barbarai germanai, o baltų išeiviai gudai, kurie ligšiol Lotynų Amerikoje ir kituose romanų kraštuose reiškia kilmingus išminčius.
- 2011-06-15 pripažinimas garbės daktare ir apdovanojimas Vilniaus pedagoginio universiteto medaliu — iškilmių garso įrašas.
- 2011-06-18 „Lietuvos radijo“ laidoje „Ryto garsai“ kalbina Živilė Kropaitė.
- 2011-06-23 „Žinių radijo“ laidoje „Prie pietų stalo“ kalbina Ginas Dabašinskas.
Apdovanojimai
- Doctor honoris causa — Lietuvos edukologijos universiteto medalis ir garbės daktarės vardas, 2011 m.
- LDK Gedimino ordino Riterio kryžius — Lietuvos prezidento apdovanojimas 1996 m.
- Orden de Andrés Bello, primera clase — aukščiausias Venesuelos ordinas už kultūrinį darbą, 1994 m.
- Orden Diego de Losada, primera clase — Karakaso miesto ordinas, 1992 m.
- Metų asmenybė — Iberų Amerikos žurnalistų organizacijos įvertinimas 1989 m. (Plačiau apie tai ↓).
Dvi „Zeta“ žurnale dirbančios žurnalistės — Patricia Poleo ir María Angélica Correa — yra gavusios kiekviena atskirai ir vos šešerių metų protarpiu Ispanijos karaliaus metinę žurnalistų premiją. Abukart už pavojingą tiriamosios žurnalistikos darbą, kuris spaudoje (žurnale „Zeta“ ir dienraštyje „El Nuevo País“) buvo palaipsniui rodomas, žingsnis po žingsnio, renkant įrodymus, nepaisant kartais didelių gyvybei pavojų. Abiem atvejais buvo atskleista tarptautinės reikšmės apgavystė su žmogžudystėmis ir stambaus masto politinėmis intrigomis. Tai itin retas atvejis, kad to paties leidinio žmonės būtų dukart apdovanoti premija, kuri yra ispanų kalbos kraštų (įskaitant ir pačią Ispaniją) visų periodinių leidinių žurnalizmo aukščiausias metinis įvertinimas. M. A. Correa, gavusi premiją ir duodama pirmąjį tarptautinei spaudai interviu, pabrėžė: mano mokytoja yra Jūratė. 2009-06-27 Venesuelos žurnalistų sąjungos premiją gavo dar viena Jūratės auklėtinė, „Zetos“ fotoreporterė Cecilia Rodríguez Perozo — už Jūratės antikomunistinių rašinių iliustravimą. (Užkloti šį intarpą ↑).
