Raktažodis: dogma
- 8. Mokslas
- 2016-04-26 Tikslus mokslo sąvokos apibrėžimas vienu aiškiu sakiniu.
- 487. Pamokos: Santvarka: Mokslas: dogma, mokslotyra, samprata, tiesa.
- Vladas Palubinskas: Reikia išmokti pačiam atskirti mokslą nuo nemokslo.
Mokslu vadiname patikrinamų, įrodomų, tomis pat sąlygomis neišvengiamai atkartojamų ir tikrovėje naudingai pritaikomų priklausomybių supratimą — tikslias ir neprieštaringas žinias apie numatomus gamtos reiškinius ir dėsningumus visuomenėje tarp priežastie ir pasekmės.
- 6. Įrodymas
- 2016-04-20 Kas yra įrodymas ir ko neturime pripažinti moksliškai įrodytu.
- 489. Pamokos: Santvarka: Mokslas: dogma, mokslotyra, samprata, tiesa.
- Vladas Palubinskas: Išimtis ne patvirtina, o patikrina taisyklę.
Žmogaus protas neturi kitokių klaidos atpažinimo būdų, kaip tik pastebėdamas prieštaravimus. Ir visa tiesa žmogui nesuvokiama tiesiogiai, tik pasitikint teiginiais, kurių klaidingumo nesimato. Klaidos mokslo tyrimuose neišvengiamos — klaidos nėra nemokslas, kol nepastebėtos. Nemokslas yra nesitaisyti, pastebėjus klaidą (arba kitam parodžius prieštaravimą). Kol teiginys be klaidų, negalima jo atmesti, nepaisyti, negalima neigti — galima tik toliau tikrinti, ieškant prieštaravimų. O pastebėjus prieštaravimą, paneigtas teiginys turi būti taisomas, valomas, tikslinamas arba visai atsiimamas.
- 4. Prielaida
- 2016-04-18 Apie būtinas sąlygas išvadai ir pareigą atskleisti priimtą prielaidą.
- 490. Pamokos: Santvarka: Mokslas: dogma, mokslotyra, samprata, tiesa.
- Vladas Palubinskas: Neįmanoma įrodyti absoliučiai, visi įrodymai paremti prielaidomis.
Žmogaus protas nepajėgus pažinti absoliučios tiesos, suvokti visos tikrovės tiesiogiai, o tik ruožais „jeigu — tai“, todėl visi jo teiginiai yra sąlyginiai, pradėti prielaidomis. Prielaidos aprašo sąlygas (aplinkybes), kuriomis teiginys galioja. Bet koks teiginys žmogaus protu yra įrodomas tik su prielaida — „tai“ galioja tik su „jeigu“. Teiginių suabsoliutinimo klaida būdingai pasireiškia, pamirštant arba slepiant prielaidas — įplakant prielaidą į pačią išvadą ir taip verčiant įrodymą besąlygišku (absoliučiu). Tačiau aiškiai ir iš anksto skelbti savo priimtas prielaidas yra būtina, jokia ne gėda. Priešingai — gėda slėpti savo prielaidas, apsimetinėjant, kad pavyko ką nors įrodyti absoliučiai, tiesiogiai vien iš duomenų.
- W4D — teisingo grožio dogma
- 2004-12-08 Dalykinio WWW dizaino principai.
- 101. Garso įrašai: Kūryba: HTML: architektūra, dizainas, dogma, kritika, standartas.
- Aidas Bendoraitis: Geras dizainas yra nepastebimas.
„Lietuvos radijo“ studijoje Aidas Bendoraitis, Rimas Kudelis ir Vladas Palubinskas apie dalykinio WWW dizaino sampratą ir interneto kultūrą, klausinėja laidos „Žinių amžius“ vedėja Jolanta Jurkūnienė. 2004-12-08 pokalbis raštu išsaugotas lietuviškos interneto raidos metraštyje