Vladas Palubinskas Padorių interneto verslininkų politinis pareiškimas:
Metas uždrausti sekimą reklamomis internete —
, 2021-07-08.

IT sekluma

Apie neįgalumą skaitmeniniame konclageryje

Vakar interneto verslininkai pagaliau išdrįso paskelbti politinį pareiškimą — atvirą laišką Europos sąjungos ir Jungtinių Amerikos valstijų inspekcijoms uždrausti žmonių sekimą reklamos priedanga. 2021 m. liepos 7 d. pareiškimą pasirašė keliolikos nestambių, bet garsių įmonių vadovai:

  • Vivaldi Technologies AS valdybos pirmininkas (CEO) Jón von Tetzchner ir vykdomasis vadovas (COO) Tatsuki Tomita,
  • FastMail Pty Ltd — Bron Gondwana (CEO),
  • Conva Ventures Inc. (Fathom Analytics) vadovai Jack Ellis ir Paul Jarvis,
  • Proton Technologies AG — dr. Andy Yen (CEO),
  • Tutao GmbH (Tutanota) — Matthias Pfau (steigėjas ir CEO),
  • DuckDuckGo Inc. — Gabriel Weinberg (steigėjas ir CEO),
  • Disconnect Inc. — Casey Oppenheim (steigėjas ir CEO),
  • Mojeek Ltd — Colin Hayhurst (CEO),
  • Ecosia GmbH — Christian Kroll (CEO),
  • StartPage ir StartMail — Robert E. G. Beens (steigėjas ir CEO),
  • NextCloud GmbH — Frank Karlitschek (steigėjas ir CEO),
  • Kobler AS — Erik Bugge (CEO),
  • Strossle International AB — Håkon Tillier (CEO) ir Rickard Lawson (CMO),
  • ContactOffice Group SA (MailFence) steigėjas ir vykdantysis vadovas Patrick de Schutter.

Daugelį jų žinau ir gerbiu, naudojuosi jų paslaugomis, ir jums patariu. Dažnas jų nusipelnęs interneto pirmeivis, pasukęs verslo keliu, tačiau tebesaugantis pradinį interneto sumanymą doro bendrabūvio, privatumo ir asmeninės atsakomybės papročiais. Bet internetan įsikraustę politikai netrukus pažangos sprogimą užgesino, daugumą geriausių serverių privertę bankrutuoti, o prisiekusiems sekti ir atskleisti saugumiečiams abonentų asmeninius duomenis įsteigė agresyvius monopolius.

Verslininkai visada siekia susitarti, todėl linkę nuolaidžiauti. Ryškus pavyzdys jau pirmasis šio laiško signataras, kadaise įkūręs „Operą“, bet po asmeninių serverių įtaisymo kiekvienoje žvalgyklėje 2009 metais tyliai pasidavęs išsigandusių pogrindžio politikų spaudimui ir tą esminį internautų nepriklausomybės kūrinį sunaikinęs savo rankomis. Wikimedia.org fondo vadas kadaise riktelėjo, sumanęs „Google Killer“ talkos paiešką „Vikipedijos“ pavyzdžiu, bet netrukus nutilo, išjungė ir tokią buveinę. Nuosavo „debesies“ Owncloud.com įkūrėjas, dabar Nextcloud.com vadovas neseniai ėmė puošti įmonės ženklą pinigų valdžios šešiaspalve, bet jau nuėmė.

Ir šį laišką pasirašė ne visi tokio pat likimo verslininkai, ir išdrįsę tik po to, kai Norvegijos vartotojų taryba oficialiai pritarė birželio 22 dieną daugelio visuomenės šviesuolių (informatikos akademikų, IT inžinierių, privačių tyrinėtojų, pilietinių teisių gynėjų) bendros studijos išvadoms (34 psl. PDF dokumentas anglų kalba):

Ištikimiausi internauto draugai

Nenuostabu, kad valdžia prašymą tikrinti ir blokuoti priėmė palankiai — draudimai juk politikų duona, jų įgaliojimų ir valdžios pagrindas. Kas kita būtų reikalavimas neberemti monopolių, nutraukti nuosavybės pažeidinėjimą ir pilietinių teisių trypimą — sekimas reklamomis tik viena tveriamo konclagerio internete apraiška. Аsmeninių duomenų kaupimu ir sekimu grįsta reklama dar ir teršia, iškreipia rinką, stumia iš jos sąžiningą verslą, švarią ir dalykinę reklamą.

Betgi ne vien reklamomis sekami žmonės. Raskite dabar internete tarnybų, bent svetainių, kurios nebruktų jums sekimo slapukų (cookies), o monopoliai be jų išvis atsisako įsileisti. Dauguma jau tiek apsipratę ir apsileidę, kad jiems jokio įspūdžio nesukelia www.on.lt, az.on.lt, on.lt švara be blyksinčių ir rėkaujančių reklamų, be sekimo GA slapukų, be programinės JS narkozės — mano, kad ir čia visa tai yra, juk turi būti.

Ir Lietuvoje Asmens duomenų apsaugos inspekcija, pervadinta Valstybine (kieno, kokių?) duomenų apsaugos inspekcija, prie žinyno „Lietuva internete“ prikibo ne dėl asmeninių duomenų rinkimo, kaupimo (manydama, kad kaupiu) ir ne dėl piktnaudžiavimo jais, o kad atsisakau registruotis, prisiekti ir slaptai atskleisti inspekcijai lankytojų asmeninius duomenis (kurių neturiu). ADA inspekcijai visai nekliūva valstybės Registrų centro, „Sodros“, domkomų, kitų monopolių agresija, bankų reikalavimas savo klientams (ne skolininkams, net ne indėlininkams) atskleisti savo turtinę ir šeimyninę padėtį, intymius santykius, seksualinę orientaciją, net deklaruoti politines pažiūras (ką griežtai draudžia ES BDAR) — inspekcijai terūpi, kad tie privatūs duomenys būtų perduoti ir slaptosioms sekimo, biznio ir šantažo tarnyboms.

VDAI ADA pamokos

Ne vien internete, dabar esi sekamas visur: gatvėje, kieme, namų kompiuteryje, telefonu, paduku — dabar nesi jų šeimininkas, o tik „vartotojas“, kuriam leista vykdyti tam tikrus numatytus, o vis dažniau ir privalomus veiksmus. Perteklinės galios pustuščiai skaitliai dabar dūzgia, stena, klampoja, kaista dar be jokios tavo užduoties — jiems užduočių netrūksta iš tikrojo šeimininko. O krustelėjus imtis darbo pačiam, kone minutę įsiręžia, neleisdamas nieko daryti — pirma prižadina visas sekimo programas registruoti kiekvienam tavo judesiui. Atpažinti, sustabdyti, pašalinti kenkėjiškų programų pats negali, net ir būdamas „administratorius“ — tavo skaitlių valdo „Android“, „Windows“, „Mac OSX“, „iOS“ monopoliai.

Tarnybiniai IT ekspertai apsimeta to nematą, užrietę nosis vaidina, kad kaip yra, taip ir turi būti — kitaip kokie gi jie ekspertai. Bet pirmąjį savo skaitlių (66 Mhz CPU, 4 MB RAM, 20 MB HDD) buvau išsinagrinėjęs ir išsivalęs nuo man nereikalingų dalykų tiek, kad operacijų sistema (Windows 3.1) sulieknėjo dešimteriopai, o raštinės ryšulys (MS Works 4), piešimo ir visos darbinės programos nurodytus veiksmus atlikdavo akimirksniu, be jokio delsimo. Bet apsidairęs nustebau, kad skaitliai įdarbinami ne išradybinėms ir kitoms sudėtingoms kūrybinėms užduotims vikriai spręsti — o daugiausia buhalterinei apskaitai ir visokiam kitokiam sekimui, nenešančiam jokios naudos, dargi sukeliančiam papildomų išlaidų.

Gavę mano audito išvadas, verslininkai aikčioja, pamatę, kaip viskas paprasta ir aišku, kur kyla pelnas ir kuriose vietose jis tuojau pat išeikvojamas, kaip tuščiai dirba dauguma tarnybų — nereikia didelio proto išvadoms, veiklai ištaisyti ir patobulinti. O manydavo, kadgi jų apskaita ir analizė rodžiusi vadovams tikslią ekonominę įmonės padėtį, gal tik kiek neišsamiai — ne, buhalterija visai ne tam skirta, ji tėra mokesčių ir kitų valstybės inspekcijų atstovybė įmonėje, vietinis jų seklys.

Dabartinio (jau senoko) mano skaitliaus CPU širdis plaka dvidešimt kartų dažniau, RAM atmintis pajėgesnė tūkstantį kartų, žinių HDD kubilas talpesnis penkiasdešimt tūkstančių kartų. Visuotinė kompiuterizacija ir pasaulinis žiniatinklis pakėlė darbo našumą, sutaupė gabenimo ir kitų bereikalingų išlaidų tokiais mastais, kad pragyvenimo lygis turėjo išaugti bent šimteriopai — bet visą interneto gėrį tuojau pat susiurbė nežabota apskaitos, tikrinimo, sekimo, mulkinimo, valdžios aistra. Satanistinė Šėtono aistra.

Valdžia žmogų tvirkina, o neuždirbti pinigai tvirkina iki išprotėjimo ir išsigimimo. Kur pinigų netrūksta, kyla paikų nenaudėlių „keršto“ darbštiems ir protingiems meistrams projektai, religinės teorijos savo parazitavimui pateisinti. Keliama baimė ir apkalbos, įteisintas visuotinis nepasitikėjimas ir sekimas, tarnų gyvulininkystė ir veterinarija, „kibernetinio proto“ konclageris.

Valdas Anelauskas drevėje

Disidentas Valdas Anelauskas aptiktas drevėje Amerikoje

Bus visuotinis sekimas
Ir įslaptintas, ir viešas —
Tai didžiausias pasiekimas,
Likviduojant liaudies priešus.

Lietuvos miško brolių posmas

Veidmainiškai keikdami Kremblių, Gorbį, Putlerį, Batką, Kimą, politikai pavydžiai mėgdžioja ir skubiai diegia Kinijos ir Šiaurės Korėjos komunizmą, tik nevykusiai, vis atsilikdami. Jei kas tiki Rusijos kaip pagarbos nuosavybei ir žmoniškumo gynėjos politine propaganda, tai galiu paliudyti, kad Яндекс elgiasi dar įžūliau už Google, o valstybinė inspekcija Роскомнадзор išvis blokuoja Fastmail, Kolab, Mailfence, Protonmail, Tutanota ir kitų saugančių savo abonentų privatumą tarnybų paštą visos Rusijos federacijos ribose.

Taigi garbių verslininkų pareiškimu tenka džiaugtis, nors jis tik dalinis ir pavėluotas dvidešimčia metų. Ir savo laišką viešina Facebook, Twitter, kitais priešo monopoliais, užuot susitelkę į nepriklausomą tiesioginę žiniasklaidą. Bet ir pačių internautų dauguma elgiasi kaip kūdikiai: „Facebook mus cenzūruoja! Kraustomės į Youtube, Gab, Parler, Instagram, Telegram, VK, OK!“ — tarsi ten būtų kitaip. Kai atviro kodo ir atvirų standartų decentralizuotos Fediverse, Freenet, Friendica, Mastodon, Minds, Movim, Nextcloud, Nostr, Retroshare, SimpleX, Vivaldi, Writefreely, Tor, Tox, I2P, XMPP tarnybos lieka be daugumos dėmesio, o tiesioginis P2P ryšys išvis mažai kam rūpi — terūpi kaip grambuoliui sublizgėti agentūrinės žiniasklaidos srutolaidyje.

Vladas Palubinskas

Fastmail, Fathom, Kobler, Mailfence, Mojeek, Nextcloud, Protonmail, Startpage, Strossle, Tutanota, Vivaldi ir kiti:

#BanSurveillanceAdvertising
Santrauka:

Vakar interneto verslininkai pagaliau išdrįso paskelbti politinį pareiškimą — atvirą laišką Europos sąjungos ir Jungtinių Amerikos valstijų inspekcijoms uždrausti žmonių sekimą reklamos priedanga. Ta proga platesnė interneto raidos ir internauto teisinės padėties apžvalga.

Teiginys:
Metas uždrausti sekimą reklamomis internete.
Sritis:
: .
Raktažodžiai:
, , .
Asmenvardžiai:
Andy Yen, Frank Karlitschek, Matthias Pfau, Jón von Tetzchner.
Kiti tikriniai daiktavardžiai:
Disconnect, DuckDuckGo, Ecosia, Fastmail, Mailfence, Mojeek, Nextcloud, Opera, Protonmail, Startmail, Startpage, Tutanota, Vivaldi.
Pirminis šaltinis:
http://on.lt/it-sekluma
Nuosavybė:
leidžiama neatsiklausus nusirašyti ištrauką su nuoroda į pirminį šaltinį ir autorių.
Autorius:
, 2021-07-08.